Наша історія

Шановні друзі!

     Дозвольте представити мережу комунальних аптек Куп'янського району, які входять до складу Центральної районної аптеки №63. Якщо виїхати з Харкова, і попрямувавши в східному напрямку подолавши 120 км, Ви опинитеся в одному з наймальовничіших районних центрів Харківської області - місті Куп'янську. Затишно розташувавшись на берегах річки Оскіл і на перетині основних транспортних артерій, що зв'язують цент і схід України. Куп’янськ сьогодні є промисловим, торговим і культурним центром східної Слобожанщини. Сільськогосподарське виробництво широко представлено великим числом господарств, на яке спираються підприємства переробної галузі. Населення району складає близько 90 тисяч мешканців.

Розвиток аптечної справи на Куп'янщині йде далеко в глиб століть. Ще в одному з указів Петра I йдеться про необхідність створення аптечних городів в Лубнах і поблизу Куп'янки. Благодатна природа, багата великою флорою і фауною, була і залишається відмінним джерелом натуральних лікарських засобів. Мабуть тому в історичних матеріалах постійно згадується про роботу аптеки, яка переходила з рук в руки, але при цьому жителі міста завжди отримували лікарську допомогу в повному обсязі.

     Перша справжня аптека в Куп’янську, про яку є історична довідка, була відкрита приблизно 1865 році. Першим аптекарем в місті, відомості про якого підтверджені документально, був німець Роше. Його аптека знаходилася в центрі міста на Базарній площі (згодом Миколаївська, зараз Центральна). Зберігся протокол огляду аптеки від 16 травня 1866 року міським і повітовим лікарями в якому значиться, що справи в аптеці йшли на той час задовільно. Невдовзі після цієї дати, провізор Роше помер і його вдова, Антуанета Генріховна, вирішила аптеку продати.

 valjashko_ap                                               valjashko_na

 

     Покупцем виявився, на той час вже провізор, Овксентій Петрович Валяшко.З договору куплі-продажу аптеки відомо, що це сталося 26 квітня 1869 року.

Оригінал свідотцтва, виданого 5 червня 1868 року Овксентію Петровичу Валяшко про складання екзамену на звання Провізора 31 травні 1868 року Советом Императорского Харьковского Университета

      Через два роки 20 березня 1871 року в його родині народився син Микола, який з дитячих років надавав йому допомогу в аптеці, виконуючи багато доручень. Аптека батька була ранньої школою життя, і отриманий досвід сильно допоміг допитливому юнакові в його прагненнях. Спочатку аптекарський помічник, потім провізор і лаборант фармацевтичної лабораторії Харківського університету, магістр фармації - ось приблизний перелік пройдених ним етапів до вершин майстерності менш ніж за десять років. У 1910 році, після стажування за кордоном, організував першу в Україні спектрографічну лабораторію. Н.А. Валяшко по праву вважається одним з піонерів вищої фармацевтичної освіти в нашій країні. У 1921 році він доклав чимало зусиль для заснування Харківського фармацевтичного інституту, ставши його першим директором і завідувачем кафедри фармацевтичної хімії та фармакогнозії. У серпні 1991 року ЦРА №63 рішенням Куп’янського міськвиконкому було присвоєно ім'я Миколи Овксентійовича Валяшко.

     Центральна районна аптека №63 - одна з найстаріших аптечних установ в Харківській області. З 1919 року управляючим Куп’янською земською аптекою був Ширяєв Микола Опанасович.

Етикетки на лікарські засоби, що виготовлялися в земській аптеці під керівництвом Ширяєва М.О.    

     Штат аптеки складався з 40 працівників. Аптека обслуговувала жителів міста і навколишніх сіл, переважно це були лікарські засоби власного виготовлення за рецептами лікарів. У 30-ті роки відкривалися нові аптеки: №71 в сел. Куп'янськ-Вузловий та №72 селі Сенькове.

Приміщення аптеки №63 з1945 по 1973 роки, зараз там знаходиться Центральна міська бібліотека.

Марія Кузьмівна Чаплигіна перевіряє якість лікарських засобів, виготовлених в приміщенні аптеки №63.   

      З 1938 по 1970 роки керувала аптекою провізор Чаплигіна Марія Кузьмівна. Аптека знаходилася вже в іншій будівлі, але неподалік Базарної площі. В цій будівлі зараз знаходиться центральна міська бібліотека.  Колектив неодноразово в ці роки нагороджувався перехідними Червоними Прапорами області та ЦК Профспілки медпрацівників СРСР, а в 1962 році став першим в СРСР колективом комуністичної праці серед аптечних працівників. З 1944 по 1951 рік у м Куп'янську перебував міжрайонний аптечний склад, який обслуговував 6 районів. Його завідувачем був провізор Натанзон Дмитро Йосипович, який згодом очолив аптеку №71.

Провізор вищої категорії, почеснин громадянин міста Куп'янська Дмитро Йосипович Натанзон

Він був ініціатором створення на території району заказника лікарських рослин і організатором роботи по заготівлі дикорослої лікарської рослинної сировини. Щорічно заготовляли близько 50 видів цінної сировини загальною вагою до 15-17 тонн. З 1970 по 1977 рік завідувачем ЦРА №63 був Урденко Іван Григорович.

Провізор вищої категорії Іван Григорович Урденко   

     В цей період 5 аптек підвищили свої категорії, а ЦРА №63 переселилася в нове приміщення, розташоване на першому поверсі 5-ти поверхового будинку.